Заклад дошкільної освіти № 36 "Теремок" м. Бахмут

 





Для батьків найменших діточок

 

                                 Е Ф Е К Т И В Н І     П Р И Й О М И     Р О З В И Т К У

 

                               Д Р І Б Н О Ї     М О Т О Р И К И     Р У К     Д И Т И Н И

                                                 (практичні  поради  батькам)

 

 ·       катання кульки, зліпленої з пластиліну (беруть участь усі пальці і потрібні значні зусилля);

·       розривання паперу на дрібні шматочки – упродовж 2 – 3 хвилин (беруть участь майже всі пальці рук).

 Застереження: слідкувати, щоб дитина не їла пластилін та шматочки паперу (газети);

·       перебирання великого дерев’яного намиста;

·       перебирання речовин в мішечках чи саморобних іграшках (крупа, дрібні камінці, насіння тощо);

·       складання пірамідок, втулок (бажано дерев’яних).

      (Нанизування кілець пірамідки – гарне тренування, робота виконується двома – трьома пальцями);

           ·      з 1,5 року пропонуються складніші завдання, спрямовані на розвиток тонких рухів пальців.

        Можуть бути виготовлені іграшки типу: метелик чи птах з однотонної цупкої тканини з пришитими яскравими великими ґудзиками, на які пристьобується менший метелик з іншої тканини. Шнуруванню легше навчати, якщо використати аркуш картону з рядами дірочок. Дитині дають шнурок з черевика з металевими наконечниками і показують, як шнурувати. Для дітей третього року життя процес шнурування і застібання можна активно використовувати в навчальній діяльності. Наприклад, виготовити лото з картинками (геометричними фігурами, цифрами тощо). Добираючи картинки в певній послідовності, дитина має пришнуровувати або прив’язувати їх одну до одної, орієнтуючись на певні показники: за кольором, за формою, за розміром, за кількістю, за призначенням… 

            Не треба забувати і про пальчиковий театр, завдяки якому у дітей розвивається активне мовлення, збагачується словник. Можна пропонувати малюкам різноманітні вправи для пальчиків: «Покажи пальчик», «Пальчики – робітники», «Пальчики – музиканти», «Пальчики – спортсмени» та інші. Можна запропонувати дітям третього року життя пограти в народні ігри с пальчиками зі словами і діалогом: «- Печу – печу хлібчик», «Оцей пальчик – наш дідусь» та інші. Прийоми можуть бути різноманітними, важливо тільки, щоб до гри залучалось більше пальців і щоб рухи були енергійними.

            Добре розвивають дрібні м’язи рук з дидактичним сенсорним матеріалом, розробленим М. Монтессорі: це перебирання дрібних предметів з допомогою пальців і пінцета (гороху, намистинок, квасолі тощо), штрихування, обведення контурних зображень (тварин, птахів, геометричних фігур). Разом з тим це впливає на розвиток зору, мовлення, мислення, формує зосередженість, увагу. Діти привчаються виконувати роботу впевнено, спокійно, розмірковувати над кожним новим предметом, а це допомагає малюкам набувати особистого погляду на світ, розвиває мислення, разом з ним і мовлення.