Заклад дошкільної освіти № 36 "Теремок" м. Бахмут

 





Профілактика стресових розладів

 

Що таке гендерно-орієнтоване бюджетування - Всеукраїнська Ліга ...

 

 

 

 

      ЯК БОРОТИСЯ ЗІ СТРЕСОМ

         Дуже мало залишилося людей на планеті, які не знайомі з цим станом. Стрес - це низка подій, які ми сприймаємо як загрозу нашому благополуччю, що призводить до напруження нервову систему, а це в свою чергу викликає проблеми з фізичним і психологічним здоров'ям. Симптоми стресу - це сигнали про те, що в житті пора щось міняти.

          До таких симптомів належать:

- стан тривоги;

- безсоння;

- почуття самотності і незахищеності;

- страх втрати когось або чогось;

- різкі зміни настрою;

- почуття пригніченості без особливої причини;

- відсутність бажання що-небудь робити.

          Багато порад по боротьбі зі стресом базуються на загальновідомих і простих принципах. Ось деякі з них.

          Антистресові вправи. Одне з антистресових вправ називається «притулок». Потрібно подумки створити спокійний куточок, куди можна буде «піти», щоб побути на самоті. Таким куточком може бути будиночок на березі моря, вершина гори, хатина в лісі або інша планета. Головне за той час, поки ви там знаходитесь, ви повинні заспокоїтися і набратися сил. Для повернення в реальний світ треба просто відкрити очі.

          Складання плану дій. Почуття контролювати людині, звичайно, складно, але от свої дії контролювати можна. А від зміни поведінки змінюються думки і почуття. Наприклад, якщо не вдалося щось зробити, то замість того, щоб жаліти і почувати себе гірше нікуди, потрібно розробити активний план, який дозволить зробити це наступного разу. Від активних дій змінюються емоції, і починаєш про дану ситуацію думати по-іншому.

           Шукайте гумор у повсякденному житті, частіше посміхайтеся і смійтеся. Той, хто у важкі моменти знаходить у собі сили пожартувати, легше за інших справляється зі стресовою ситуацією. Іноді гумор допомагає по-іншому поглянути на ситуацію і швидко знайти вирішення проблеми. Гумор, посмішка і сміх мають оздоровлюючий ефект для організму, що перебуває в стресовій ситуації. Не дивно, що клуби сміху в наш час набирають популярність з великою швидкістю.

           Правильне харчування. У боротьбі зі стресом допоможуть деякі продукти. Під час стресу зростає потреба організму у вітамінах С, вітаміну В5, магнію. Тому кожен день потрібно включати в свій раціон продукти, багаті цими вітамінами і мінеральними речовинами: ківі, цитрусові, капуста, перець. А можливо буде надійніше придбати комплекс вітамінів в аптеці.

         А також потрібно згадати про гормон щастя - серотонін. Щоб виробився серотонін, потрібно вживати продукти, що містять триптофан (амінокислота, що входить до складу білків), а саме гарбузове насіння, насіння кунжуту, мигдальні горіхи, фініки, банани, волоські горіхи. Вночі перетворюється в серотонін мелатонін - гормон, що допомагає відновлювати життєві сили.

 
                                  Що робити в стресовій ситуації?
  1. У стресовій ситуації, краще дати організму невелике фізичне навантаження, ніж таке ж навантаження моральне, нервове, розмірковуючи про те, що ще може з Вами статися. Тут допоможуть ходьба пішки, біг, гімнастика, плавання, теніс і навіть командні ігри.
  2. Відкладіть всі справи і займитесь тим, що Вам приємне і що Вас заспокоює. Почитайте книжку, сходіть на рибалку або просто включить хорошу музику, розслабтеся і не думайте ні про що.
  3. Не нехтуйте дружніми стосунками. Підтримка близької людини завжди дуже важлива.
  4. Приділяйте особливу увагу своєму розпорядку дня в стресовій ситуації. Дозвольте собі трохи сповільнити ритм життя - спить більше, відпочивайте, не дозволяйте собі поспішати - це тільки посилить стрес. Не плануйте занадто багато справ на цей період.
  5. Намагайтесь прочитати поради професіоналів. Деякі психологічні техніки дозволяють дуже ефективно впоратися зі стресом за короткий проміжок часу.
  6. Спробуйте самі проаналізувати і оцінити силу стресу і його вплив. Подумайте, що дійсно залежить від Вас і які його прояви можна пом'якшити. Там, де ситуація не залежить від Вас, постарайся просто «відпустити» її.
  7. Знайдіть співрозмовника. Підтримуйте контакт з тими, хто у важкій ситуації зможе прийти Вам на допомогу або просто вислухати.
  8. Не відмовляйся від допомоги в стресових ситуаціях. Приймайте її з вдячністю.
  9. У стресовій ситуації, просто контролюйте дихання, поки воно не відновиться і Ви не відчуєте себе комфортно.
  10. Не «пиліть» себе за те, що відбувається і за своє сприйняття ситуації - в кінці кінців, Ви такий, як є, зі всіма своїми вадами, і намагайтесь взяти із ситуації урок, який піде Вам на користь.
Як розпочати день з позитивом

Те, наскільки вдалим і легким буде день, багато в чому залежить від того, як його почати. Напевно, кожному відомий вираз "встати не з тієї ноги". Що ж робити, щоб кожен день починався "з тієї ноги":

  1. Перше, що ви бачите, відкривши вранці очі, має піднімати вам настрій на весь день. Це може бути ваша улюблена картина, малюнок ваших близьких друзів, дрібничка, з якою вас пов'язують приємні спогади, акваріум, кімнатна квітка тощо. Чим більше речей у вашій кімнаті будуть радувати око, тим більше позитивних емоцій будуть підтримувати ваш позитивний заряд протягом дня.
  2. Найчастіше настрій з ранку псується через брак часу. Коли ви чогось не встигаєте, все валиться з рук, здається, що весь світ налаштований проти вас. Якщо ж у вас у запасі достатньо часу, ви можете не поспішаючи збиратися, не боячись спізнитися. Щоб позбавити себе від зайвого головного болю, підготуйтеся заздалегідь. З вечора продумайте, що надіти, зберіть сніданок, почистіть взуття тощо. Намагайтеся зберігати всі речі на своїх місцях, тоді вам не знадобитися витрачати дорогоцінні хвилини на пошуки ключів, рукавичок і інших речей, які мають магічною здатністю зникати в самий невідповідний момент.
  3. Прокинувшись, відразу ж запитаєте себе - що протягом сьогоднішнього дня підніме вам настрій. Відповідь має бути конкретною. Можливо, у вас запланована зустріч зі старим другом, або ви збираєтеся ввечері в кіно, або ви перший раз одягнете нову пару взуття. Чим більше приємних дрібниць ви знайдете у майбутньому дні, тим швидше вам захочеться встати з ліжка і почати його.
  4. Створіть ранковий ритуал, заради якого вам хотілося б підвестися з ліжка. Це може бути невелика прогулянка, чашечка запашної кави або медитація. Експериментуйте і ви знайдете те, що допоможе вам прокидатися.
  5. Прокинувшись зробіть кілька глибоких вдихів і різких коротких видихів. Це допоможе вам підбадьоритися і налаштуватися на новий день.
  6. Музика володіє неймовірно заразливою енергетикою. Складіть свій ранковий топ улюблених пісень, який допоможе вам підбадьоритися і подарує відмінний настрій на весь день.
  7. Пам'ятайте, що тільки ви самі можете керувати своїм настроєм. Прокинувшись, дайте собі установку - бути в хорошому настрої і радіти життю. Чим позитивніше будуть ваші ранкові думки, тим краще пройде ваш день.

Десять правил психологічного комфорту!

 

1. Люби свою дитину! Радій з її присутності, сприймай її такою, яка вона є; не ображай, не принижуй, не позбавляй її бути впевненою у собі, не піддавай несправедливому покаранню.


2. Охороняй свою дитину! Захищай від фізичних і душевних безпек, навіть жертвуючи власними інтересами і ризикуючи життям.


3. Будь прикладом для своєї дитини! Нехай у вашій сім’ї побутують чесність, скромність, гармонія.


4. Грайся зі своєю дитиною! Приділяй їй якомога більше часу, розмовляй з нею.


5. Працюй зі своєю дитиною! Привчай її включатися в усі роботи по господарству.


6. Дозволь дитині набути життєвого досвіду.
Хай навіть не безболісно, але самостійно!


7. Покажи дитині можливості і межі людської свободи!


8. Привчай дитину бути слухняною! Батьки повинні стежити за поведінкою дитини і спрямувати її таким чином, щоб дії не завдавали шкоди ні їй самій, ані іншим.


9. Чекай від дитини тільки таких міркувань та оцінок, на які вона здатна у своєму віці, виходячи з рівня розвитку і життєвого досвіду.


10. Зроби так, щоб спогад про щасливе дитинство зігрівав її все життя.

 

 

Рекомендації педагогам щодо профілактики

посттравматичних стресових розладів у дітей

 

·         Доцільно знати та використовувати в розмові з дітьми на тему ситуації в країні виважені, емоційно-нейтральні слова та вирази. До таких слів та виразів належать ті, які не є оціночними, не несуть погрози і не навіюють страх, а просто констатують сам факт подій.

 

·         Доцільно заздалегідь обміркувати, як саме ті чи інші ситуації запитання, завдання можуть вплинути на дітей, чиї батьки або родичі брали участь чи постраждали, або навіть загинули внаслідок конфліктних подій.

 

·         Недоцільно ігнорувати дитячі зауваження або конфлікти, пов’язані з втратою близької людини.

 

 

повагу до почуттів інших людей.

 

·         Виявляти дітей, що потребують соціально-педагогічної та психологічної допомоги.

 

·         Активізувати роботу з формування навичок безпечної поведінки задля попередження випадків насильства.

 

·         Проводьте з вихованцями бесіди з метою формування доброзичливих стосунків, толерантності, попередження агресивних проявів.

 

·         Сприяйте адаптації дітей з родин внутрішньо переміщених осіб у нових умовах.

 

·         Використовуйте можливості надання необхідної допомоги дітям, батькам, колегам, які її потребують.

 

 

Пам’ятка  для педагогів «Гармонія в дитячих душах»

Малята такі вразливі, чутливі. Їх просто необхідно навчати жити в гармонії  з навколишнім і самим собою. Для цього необхідно знати сильні та слабкі сторони, інтереси і проблеми своїх вихованців. А деякі поради допоможуть вам в роботі:

 

·        створіть оптимальні умови в групі, підтримайте комфортну, доброзичливу атмосферу;

 

·        доцільно обговорити і розробити основні правила групи, використовувати протягом дня різноманітні ритуали (ранкові привітання, ритуал початку заняття, привітання іменинників тощо);

 

·        називайте дітей за ім’ям;

 

·        використовуйте дотик (пам’ятайте, що для кожної дитини потреба в їх кількості і формі різна);

 

·        вмійте вислухати і зрозуміти, використовуйте прийоми активного слухання;

 

·        допомагайте вирішувати конфліктні ситуації, вчіть конструктивному виходу з конфлікту;

 

·        використовуйте ігри та вправи для зниження напруження, які сприяють формуванню адекватної самооцінці (ігри-медитації, релаксацію, етюди, музику, колір, театральну, зображувальну діяльність)

Позитивний вплив педагога на психічне, соціальне здоров’я дитини

 

     Спостереження. Підказує нам, що окремі діти потребують підтримки. Про це свідчить обличчя, постать, голос або поведінка дитини. Важливо поділитися своїми спостереженнями із психологом, співробітниками, батьками. Вони можуть допомогти.

 

     Спілкування. Відкриває двері в світ дитини. Присвятіть час для бесіди. Уважно слухайте, оскільки ви маєте допомогти дитині визначити, висловити свої почуття. Покажіть своє ставлення: Я хвилювалася…

 

     Підтримка. Виступаючи в ролі дорослого, який підтримує, проводьте практичні заняття (ігри), що сприятимуть розвитку самосвідомості, грі, формуванню здатності до позитивного спілкування, вміння приймати вірні рішення та розв’язувати проблеми, розкриттю творчих здібностей і виникненню відчуття успішності. Дитина поступово виробить в собі навички справлятися з труднощами.

 

     Моделювання. У ролі зразка/моделі для дітей педагогу потрібно ретельно стежити за собою, відкрито проявляти свої почуття, розв’язувати проблеми свого життя і бути життєрадісним.